Opština Šavnik je bila specifična po tome što je kandidovala tri lokacije za takmičenje i to:
- Teren za male sportove
- Spomen dom u Šavniku
- Rekonstrukcija kuće Pekića
Takmičari su imali malo kompleksniji ali i inspirativan zadatak, kada je u pitanju bila ova opština. Tokom prve faze takmičenja primili smo ukupno 279 prijava, od čega su 43 prijave bile poslate za Šavnik. Upoznaćemo vas sa našim polufinalistima, koji su, kao i uvijek, poređani prema svom broju prijave.
- Tim Rosa Cannina predstavio je projekat pod nazivom „Divlja ruža“. Osnovni cilj je da se promoviše novi brend Šavnika sa autohtonom biljkom (šipurak, odnosno divlja ruža), da se sačuva prirodni ambijent, iskoristi ekološka očuvanost mjesta , kako bi se promovisali zdravi stilovi života. Tri lokacije bi bile uređene kao Kuća prirode (Spomen dom), Kuća knjige (kuća Pekića) i Kuća sporta (teren za male sportove). Duž čitave obale rijeka zasadiio bi se šipurak, kombinovano sa ukrasnim rastinjem, uz izgradnju otvorenih šankova, klupa i parkovskog mobilijara.
- ŠAVNIK 2016 je naziv projekta tima UDRUŽENE i d e j e. Njihov cilj je razvoj turizma kroz rekonstrukciju Spomen doma u centru grada, uređenjem sportskih terena i zelenih površina u neposrednoj blizini, kao i rekonstrukcijom kuće Pekića, kao dodatni sadržaj. Sportski teren bi bio uređen kao mini dvorana koja bi zimi imala funkciju klizališta. Spomen dom bi postao multifunkcionalni objekat – konferencijska sala, mali bioskop, prostor za druženje i smještajni kapacitet (hostel). Kuća Pekića bi bila pretvorena u muzejski prostor sa bibliotekom.
- Aktivirajmo se i uradimo zajedno! poručuju članovi tima Gledajmo u budućnost! Oni smatraju da je ovo opština Šavnik jedna od najzapuštenijih i najzapostavljenijih opština u Crnoj Gori i žele da naprave jedan važan u rješavanju ovog problema, sklapajući tri lokacije u jednu cjelinu. U njihovoj viziji kuće Pekića bi bila pretvorena u prvu taktilnu galeriju u Crnoj Gori, kao i centar kulture za slijepe I slabovide osobe. Teren za male sportove bi bio pretvoren u međunarodni volonterski kamp, dok bi prateći kulturni sadržaji bili organizovani u okviru Spomen doma.
- NVO Zelena alternativa želi da izgradi Eko selo i kulturni centar, kako bi se grad učinio jop pristupačnijim i otvorenijim za domaće i strane turiste, kao i da bi se otvorila nova radna mjesta za lokalno stanovništvo. Osnovna ideja eko sela jeste da turisti imaju lokalne vodiče i isplanirane ture u oblasti Šavnika. Predviđeno je da turisti učestvuju u pripremanju obroka i da pored svakodnevnih obilazaka volontiraju! Voluntouring-a je rastući trend u svijetu gdje turisti imaju priliku da kroz određene aktivnosti učestvuju u radu zajednice i doprinesu pozitivnim promjenama u mjestu u kom se nalaze.
- Tim Čelebić Podgorica je prijavio projekat Za evropski Šavnik. Na terenu za male sportove predlaže se izgradnja kompleksa sa sportskim sadžajima na otvorenom, koji će biti namijenjeni stanovnicima Šavnika, posjetiocima i rekrativcima. Kompleks uključuje terene za tenis, fudbal, košarku i restoran. Prostor Spomen doma je planiran da se adaptira u multifunkcionalnu salu u kojoj će biti moguće organizovati predstave amaterskih i lutkarskih pozrišta, kao i javne tribune i centralne građanske skupovi u okviru kulturne zajednice. Za kuću Pekića se planira objekat galerijsko izložbenog prostora, gdje se mogu održavati izložbe umjetničkih slika i skulptura.
- Željko Abazović smatra da Spomen dom u Šavniku, iako u lošem stanju, obiluje potencijalom za valorizaciju kulturnog i istorijskog nasljeđa ovog regiona. Spomen dom bi se koristio kao galerija u kojoj bi izlagali mnogobrojni lokalni umjetnici kao i likovne kolonije, koje redovno posjećuju ovaj region zbog njegovih prirodnih ljepota. Željko takođe smatra da Šavniku takodje nedostaje i prostor za nastup folklornih i pozorisnih grupa, kao i bioskop.
- Tim Branding Montenegro ima projekat Šavnik – Fly Fishing Paradise, sa kojim, kao što samo ime kaže, žele da postave Šavnik na mapu najpoznatijih evropskih sportsko-ribolovnih destinacija. Ovo bi pokrenulo razvoj turizma, demografski oporavak kroz razvoj preduzetništva i zapošljavanje. Prvi uslov za to je formiranje Centra za razvoj sportskog ribolovnog turizma, koji bi bio smješten u objektu Spomen doma u Šavniku. U sklopu Centra bi funkcionisao Muzej ribolova, Škola sportskog ribolova, Agencija za ribolovni turizam, prodavnica ribolovne opreme.
- Tim Recycle space predlaže da bi kuću Borislava Pekića trebalo prije svega obnoviti, ali u najvećoj mogućoj mjeri zadržati njenu rustičnost i prepoznatljiv stil. Ona bi trebalo da bude organizovana kao biblioteka, sa čitaonom, koje bi bile smještene u kući. Na terenu za male sportove oni bi pokrenuli izgradnju fiskulturne/sportske sale, jer u Šavniku ne postoji stadion, poligon niti sportska hala, a tereni za mali fudbal su u jako lošem stanju. A pošto je Šavnik karakterističan po tome što u njemu nije zastupljena ni jedna djelatnost iz oblasti pozorišnog stvaralaštva, muzike, plesa ili kinematografije, oni bi u prostorijama Spomen doma otvorili Centar za kulturu.
- Tim Jelovica ima ideju da napravi nešto što su nazvali Šavnički čvor – prostor koji će turistima predstaviti šavničke kanjone: Bukovice, Bijele, Pridvorice, koji ovdje počinju i kanjon Nevidio. Ovaj prostor bi bio polazna i završna tačka za prolazak ovim kanjonima. Bio bi izgrađen kao auto i šator – kamp, sa sportskim terenima, a sve u sklopu parka vrba (Šavnik je dobio ime po vrbovom pruću – šavicama). Teren za male sportove bi bio opremljen neophodnim rekvizitima za mali fudbal, košarku, tenis, odbojku, a kuća Pekića će biti sanirana, rekonstruisana i adaptirana kao prostor namijenjen za kulturu. U kući bi se nalazila bibilioteka sa čitaonicom i posebnim odjeljkom za šavničke autore, eventualno i sa kancelarijom.
- Druga zora je naziv ideje Creative team Sketch. Oni smatraju da je negativan migracioni trend jedan od najvećih problema Šavnika, zbog čega je oživljavanje baš ove Opštine najurgentniji proces. Po njima, Spomen dom je odgovarajuće mjesto za otvaranje Info prostora gdje se potencijalni turisti mogu obavijestiti o ponudi Opštine: kuća Borislava Pekića, ture kroz kanjon Nevidio, planinarske ture na Durmitoru, o eko-selima u okolini grada itd. Kao najveći potencijal urbanog tkiva Šavnika oni vide upravo tri šavničke rijeke: Bukovice, Bijele i Šavnika, pa bi odmjerena arhitektonsko-urbanistička ideja uređenja riječnih obala kao šetačke zone sa prostorom za odmor bila žila kucavica u daljem razvijanju lokalne zajednice – prostor za okupljanje i vezivanje društva.